Goldman Sachs zmienia prognozy cen ropy W tym roku wzrost wyniesie prawie 10 proc Gospodarka

Sprawdziłem więc dokładne liczby dotyczące udziału ropy z poszczególnych rynków. Udział rosyjskiej ropy wynosił aż 98 proc., podczas gdy teraz, jak informuje Orlen, udział wynosi już tylko 50 proc. Reszta surowca pochodziła z Arabii Saudyjskiej, USA czy Afryki Zachodniej. Cena rosyjskiej ropy Ural wynosiła 92,5 USD/bbl, podczas gdy dziś to 98,12 USD/bbl.

Ile Rosja sprzedaje ropy?

Ropa najbardziej dochodowa

Rosjanie najwięcej zarobili na eksporcie ropy – 46 mld euro.

Chiny mają większą władzę w europejskich firmach samochodowych, niż myślisz Być może nie widujesz codziennie setek chińskich aut, ale to nic nie znaczy. Chińscy motoryzacyjni potentaci już tutaj są – jako właściciele bądź udziałowcy słynnych europejskich firm samochodowych. 20 najchętniej kupowanych samochodów w historii Te samochody pokochali użytkownicy na całym świecie. Oto najchętniej kupowane auta wszech czasów w zestawieniu od 1. Niektóre modele wydają się nieśmiertelne, a jednak ich produkcja została zakończona.

Ceny paliw. Jak sytuacja wygląda obecnie?

(109,4 USD/bbl), natomiast ceny hurtowe i uśrednione detaliczne oleju napędowego oraz benzyny bezołowiowej znacznie się między sobą różnią, co wskazuje poniższa tabelka. Udostępnij Komentuj Baryłka ropy brent kosztuje 124 dolary, a WTI notowana jest w okolicach 122 dolarów. Wzrostu ceny do 150 dolarów spodziewa się zarówno firma Trafigura zajmująca się handlem surowcami, jak i bank inwestycyjny JP Morgan. Co interesujące, z niższych cen paliw cieszą się także przedstawiciele firm zajmujących się sprzedażą paliw, posiadający własne sieci stacji paliw.

cena barylki ropy dziś

Dodają ponadto, że rosną amerykańskie zapasy ropy. Węgierskie Ministerstwo Technologii i Przemysłu przekazało z kolei, że rurociągiem “Przyjaźń” znów płynie ropa naftowa na Węgry. Analitycy branżowego portalu e-petrol poinformowali w środę, że w pierwszych dniach lipca paliwa na stacjach spadają, ale w dalszym ciągu ich ceny utrzymują się na rekordowo wysokich poziomach. “Spadające ostatnio ceny ropy naftowej i paliw w krajowej sprzedaży hurtowej nie pozostały bez wpływu na sytuację na rynku detalicznym” – stwierdzili analitycy.

Obecnie psychologiczną barierę na indeksie WIG20 stanowi poziom 1600 pkt

Notowania tego surowca dzisiaj jednak delikatnie odbijają się w górę, nadrabiając część strat. Notowania ropy naftowej WTI nadal jednak poruszają się w rejonie USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent oscyluje w rejonie USD za baryłkę. Na początku bieżącego tygodnia w tę różnorodność w miejscu pracy retorykę wpisują się m.in. W niedzielę w Państwie Środka opublikowano informacje dotyczące handlu zagranicznego w lipcu, w tym oczywiście także informacje na temat importu surowców. Rosyjska inwazja doprowadziła do tego, że ropa na światowych rynkach znacznie podrożała.

Kurs ropy Brent rósł niemal nieprzerwanie od początku grudnia 2021 r., jednak wartość 90 dolarów za baryłkę (ok. 159 litrów) przekroczył dopiero drugiego lutego 2022 r. Kontrakty terminowe na ropę WTI spadły w poniedziałek poniżej 98 USD za baryłkę. Wcześniej ich wycena obniżała się przez dwa miesiące z rzędu. Słabnące perspektywy globalnego popytu mogą przeważać nad oznakami problemów ze zwiększeniem podaży i wykorzystaniem mocy produkcyjnych, wpływając na spadkowy trend cen ropy.

Blok po 22 – 9 sierpnia 2022: EUR/USD, Ropa Brent

“Jeśli cena za baryłkę jest dziś taka sama jak w 2013 r., to dlaczego na stacjach płacimy więcej?”. Takie pytanie zadaje dużo ranking brokerów forex osób, niezadowolonych z obecnych cen paliw. Problem wzrostu stawek nie leży jednak tylko w rękach rządu czy rafinerii.

Może ona wpłynąć na notowania surowca, którego ceny w istotnym stopniu odpowiadają za inflację, a w konsekwencji za działania banków centralnych. Na początku sierpnia cena baryłki ropy WTI spadła do ok. 94 USD, takie poziomy obserwowaliśmy ostatnio przed inwazją Rosji na Ukrainę. Zmienność na ropie przed decyzją OPEC+ Zmienność na rynku ropy może pozostawać relatywnie wysoka przed decyzją OPEC+ w sprawie wielkości wydobycia. Wydaje się, że członkowie kartelu pozostawią produkcję na niezmienionym poziomie. Pierwszy jest taki, że prawdopodobnie producenci nie mają już wolnych mocy przerobowych, które pozwoliłyby na zdecydowane zwiększenie produkcji. Po drugie, członkowie OPEC+ widzą, że świat zmierza w stronę spowolnienia i recesji.

Ile kosztowała baryłka ropy w 2008 roku?

Historyczny rekord cenowy ropy naftowej miał miejsce w 2008 roku – wówczas baryłka WTI kosztowała 147 dolarów, o około 22 proc. więcej niż obecnie (120 dolarów).

Raport z poprzedniego tygodnia pokazał spadek zapasów o 4,52 mln brk na dzień. Teoretycznie negatywny dla ropy raport, odwrócenie poprzedniego pozytywnego raportu i pokazuje negatywne dane dotyczące paliw. Cena ropy przy wielomiesięcznych minimach Zapasy benzyny faktycznie rosną o 0,16 mln brk na dzień, ale przy mniejszym wykorzystaniu rafinerii.

Przekop Mierzei to nie koniec. “Budowa drogi wodnej wchodzi w decydujący etap”

Przed inwazją Rosji na Ukrainę częściowym udziałowcem koncernu kontrolującego spółki Maga Foods był podmiot, którego jednym z beneficjentów ostatecznych był oligarcha Michał Friedman. Czytaj dalej Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma zostać otwarty we wrześniu. Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że trwa kolejny etap inwestycji. Chodzi o prace przy budowie drugiego etapu drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. – Zawansowanie robót osiągnęło już półmetek – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu zapewniło, że mimo doniesień o obecności substancji toksycznych w rzece woda w kranach jest bezpieczna.

cena barylki ropy dziś

Rynek nie reaguje przeceną na kolejne dane o rosnących zapasach paliw w USA. W poprzednim tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły aż o 5,46 mln baryłek. Raport był jednak dość dwuznaczny, bo mocno spadły zapasy benzyny, co sugeruje, że z popytem nie jest tak źle. Możliwe więc, że kurs ropy zaczyna odbijać po okresie spadków. Sprawa nie jest jednak taka prosta, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Faktycznie cena za baryłkę ropy Brent wynosi dziś tyle samo, co pod koniec lipca 2013 r.

Ropa Brent najtańsza od pół roku, notowana poniżej 95 dol./bbl

Kontrakty na indeks DAX wskazują na niższe otwarcie sesji europejskiej. Indeks S&P 500 notowany jest nieco poniżej piątkowych cen zamknięcia Spikerka Izby Reprezentantów Pelosi rozpoczęła wizytę w Azji. czy zarobki w trzecim kwartale zwiększą dow etf W oficjalnych dokumentach nie ma wzmianki o planach odwiedzenia Tajwanu. Chiny ponownie przestrzegły USA przed takimi działaniami. Prezydent USA Biden ponownie uzyskał pozytywny wyniki testu na Covid.

Rosyjscy nafciarze już mają problemy. Putin każe spalać w Rosji więcej paliw, gazu i węgla

Ropa naftowa Brent to gatunek ropy naftowej, który jest wydobywany z pól naftowych Brent zlokalizowanych na Morzu Północnym. Wspomniane pole naftowe należy do spółki Royal Dutch Shell. Jeszcze do niedawna było jednym z najbardziej produktywnych miejsc w Wielkiej Brytanii. Ropa typu Brent jest uznanym punktem odniesienia dla cen ropy naftowej na całym świecie, a przede wszystkim dla rynków europejskich, Afryki i Środkowego Wschodu. Produkt ma średnią gęstość i niską zawartość siarki.

Top